Ana sayfa Dizi Haberleri TRT 1’de Yeni Başlayan Yalaza Dizisinin Anlamı Nedir? Yalaza Ne Demek?

TRT 1’de Yeni Başlayan Yalaza Dizisinin Anlamı Nedir? Yalaza Ne Demek?

TRT 1 kanalında televizyon ekranlarına ilk kez çıkan Yalaza dizisi önemli bir sıralama yakalamış durumda. Dizi isminin anlamı ve hangi beldede kullanıldığı için makalemizi inceleyebilirsiniz.

0
PAYLAŞ

TRT 1 ekranlarıyla dizi severler ile buluşan Yalaza dizisi izleyiciler tarafından büyük bir ilgi gördü. Hasan Kaçan’ın Kurtlar Vadisi’nde ismini sıklıkla duyduğumuz Osman Sınav’ın yazdığı bu dizi, reytinglerde önemli bir başarı elde etti. Beklentileri fazlasıyla karşılamayı başaran bu dizide en çok merak edilen ise dizinin adının ne anlama geldiği oldu.

Yalaza ne demektir?

Yalaza, Adapazarı Taraklı’ya ait özel bir anlatım sanatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu sözcük anlamı ise alevdir. Yalaza, aslında bir kültürü temsil etmektedir. Taraklı bölgesi için de derin ve önemli bir anlama sahiptir.

Özellikle de bu yörelerde sıklıkla kullanılan yalaza aynı zamanda abartılmış öyküler için de söylenmektedir. Bazı yerlerde destanlar ve efsaneler için de bu kelime kullanılmaktadır. Bu kelime, medya sektörü tarafından gündeme getirilen asparagas haberleri de nitelendirmektedir.

Daha önceleri Taraklı beldesinde köylü halkı arasında çok büyük bir samimiyet söz konusu imiş. Köylüler hep beraber toplanarak bir kişiye şaka yapmak için organizasyon düzenlenirmiş. Şaka yapılan kişi her ne kadar korksa veya eğlenmese de, köylü halkının eğlendiğini görünce oda eğlenirmiş. Bu bölgedeki halkın en büyük eğlencesi seçilen kişiye yapılan şakalarmış. Buna da o bölgede yaşayan kişiler tarafından yalaza denmektedir.

Yalaza, suç işleyenlerin cezasını kesmek için yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra yaptığı bir davranıştan dolayı uyarı alması ön görülen kişiye de yine yalaza yapılır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here