Ana sayfa Dizi Haberleri Diriliş Dündar Bey Gerçek Tarihte nasıl ve ne zaman ölmüştür

Diriliş Dündar Bey Gerçek Tarihte nasıl ve ne zaman ölmüştür

TRT1 ekranlarının sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul yayınlanan son bölümüyle izleyiciyi ekrana kilitledi.

0
PAYLAŞ

TRT1 ekranlarının en sevilen dizisi Diriliş Ertuğrul’da Ural ve Vasilius  Doğan’ı öldürerek Dündar Beyi kaçırmıştı. Ertuğrul kardeşini kurtarmak için Nikea’ya giden kervanı basmış fakat Haçaturyan’ın kervanıyla karşılaşır. Dündar Bey  zindana kapatılır ve akibeti belirsizdir. Peki gerçek hayatta Dündar Bey nasıl ölmüştür?

Dündar Bey Tarihte Nasıl Ölmüştür?

Dündar Bey tarihte de aynı dizideki gibi sürekli Ertuğrul Gazi’nin yanındadır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu, Osman Gazi’nin amcası olan Dündar Bey,Osmanlı’nın kuruluşunda önemli bir yer edinmiştir. Ertuğrul Bey’in ölümünden sonra Dündar Bey bazı aşiretler tarafından esir tutulmuştur.

Osman Gazi birliğin başına geçince yeğenine destek olarak yardımcı olmuştur. Köprü- Hisar bölgelerine olan saldırılarda Dündar, Osman Gazi’ye cephe alır.  Dündar Bey, Köprü-Hisar alınmasının bir yandan Germiyan Beyliği’nin, bir yandan da Rum tekfurlarının düşmanlığa yol açacağına inanıyordu. Bu karşı düşüncenin kuvvetleri arasında ayrılık ve anlaşmazlık yaratacağına inanan Osman Gazi, sinirlenerek amcasını okla öldürmüştür.(1302) 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here